تصویر پست

هویت بصری سازمانی، سازمان ها سیستم های اجتماعی فراگیری هستند که اهداف مشخصی داشته و برای رسیدن به آن، تلاش می کنند. منظور از هویت بصری سازمانی، استراتژی ها و راهکارهایی است که برای دستیابی به اهداف سازمانی به کار گرفته می شوند و  اشاره به تصویر کلی برند یک سازمان در ذهن مخاطبان اشاره دارد. همچنین جهت اطلاعات بیش تر در حوزه های دیگر طراحی می توانید به سایر مقالات مراکی از جمله طراحی کارت ویزیت حرفه ای یا طراحی کارت ویزیت ارزان مراجعه کنید.

در ادامه ی این مقاله به جزئیات بیشتری از هویت بصری سازمانی می پردازیم با مراکی همراه باشید.

هویت بصری سازمانی

هویت بصری سازمانی

 هویت سازمانی

سازمان ها همچون انسان ها، دارای هویت منحصر به فرد خود هستند. در واقع می توان گفت که هویت سازمانی عامل اصلی تمایز و تفاوت سازمان های مختلف از یکدیگر است. هویت سازمانی از اهداف، استراتژی ها، فرهنگ ها، باورها، داستان ها و افسانه های موجود در هر سازمان شکل می گیرد.

نوع نگرش و طرز تفکر مخاطبان هر سازمان در خصوص آن، ارتباط مستقیمی با هویت سازمانی و رفتار سازمانی دارد. بنابراین سازمان ها برای جلب نظر مخاطبان و ماندگاری در ذهن آن ها نیازمند یک هویت مستقل و مستحکم دارند.

هویت بصری سازمانی

هویت بصری سازمانی

 هویت بصری شرکت

هویت بصری شرکت تعیین کننده نگرش و باور مخاطبان در خصوص برند شرکت خواهد بود. به بیانی بهتر، هویت بصری ابزاری است که سازمان ها به کمک آن، مفاهیم مورد نظر خود را به مخاطبان و مشتریان خود القا می کنند. اجزای اصلی هویت بصری شرکت شامل رنگ، فونت، لی‌آوت، لوگو، بروشور، وب سایت، بسته بندی و … است. هر کدام از این اجزا نقش مهمی در ایجاد هویت بصری و انتقال ارزش به مخاطبان دارند.

همان طور که از نام هویت بصری پیداست، تمرکز اصلی این مفهوم بر جنبه ی دیداری افراد است. در واقع تحریک حس بینایی برای جلب توجه مخاطب، هدف اصلی یک سازمان از تقویت هویت بصری آن است.

هویت بصری سازمانی

هویت بصری سازمانی

 عناصر هویت بصری

نوع و سبک طراحی عناصر هویت بصری برای یک برند به عواملی از قبیل اهداف، سیاست­ها و آرمان های سازمانی و مخاطبان برند سازمان وابسته است. مجموع این عوامل، نیازهای بصری یک برند را تعیین می کنند.

این موضوع دارای عناصر متعددی است اما به کارگیری تمامی این عناصر در پروژه های طراحی هویت بصری رایج و مرسوم نیست چراکه نیاز پروژه و صلاح دید طراح الویت های انتخاب هر یک از این عناصر را  مشخص می کند.

مهمترین عناصر هویت بصری شامل:

  • لوگو
  • فونت
  • بسته بندی
  • کارت ویزیت
  • رنگ
  • بوروشور
  • ایمیل
  • سربرگ
هویت بصری سازمانی

هویت بصری سازمانی

 اجزای هویت بصری

طراحی ها  معمولاً بر اساس اهداف و استراتژی های سازمان، مخاطبان، سیاست­ها، باورها، داستان ها و افسانه های سازمان و … شکل می گیرد. تجمیع این عوامل، مشخص کننده‌ی نیازهای بصری و شکل نهایی اجزای هویت بصری خواهد بود. اجزای هویت بصری شامل لوگو و لوگوتایپ، رنگ­، تایپوگرافی، پترن و … است.

هویت بصری سازمانی

هویت بصری سازمانی

 رنگ در هویت بصری

 

لوگو و رنگ دو عنصر بسیار مهم هویت بصری به شمار می روند. تحقیقات نشان می دهند که تاثیر رنگ بر مخاطبان یک برند به مراتب از لوگو بیشتر است چراکه اغلب افراد در وهله ی اول به رنگ لوگو توجه دارند. یافته های علم روانشناسی حاکی از آن است که رنگ ‌ها میزان شناخت افراد از یک برند را تا حدود ۸۰ درصد افزایش می دهند. اهمیت رنگ‌ در هویت بصری برند به اندازه ای زیاد است که شرکت‌ هایی به‌ صورت تخصصی، به مشاوره در خصوص آن می پردازند.

انتخاب رنگ های روانشناسی شده و متناسب با فرهنگ کشور مخاطب، علاوه بر تقویت جنبه های بصری برند، موجب انتقال پیام های ویژه ی برند خواهد بود.

هویت بصری سازمانی

هویت بصری سازمانی

 

 هویت بصری برندهای معروف

 

هویت بصری برندهای معروف دنیا اغلب به نحوی طراحی می شوند که به راحتی نظر افراد را جلب می نمایند و با انتقال حس خاص بودن به مخاطب، در ذهن او ماندگار می شوند. المان های به کار رفته در طراحی برندهای معروف اغلب بازتاب دهنده ی اهداف و آرمان های سازمانی بوده و قصد انتقال ارزش و مفهوم عمیقی به مخاطبان برند دارد.

نتیجه ادراک این ارزش و مفهوم توسط مخاطب، موجب شکل گیری اعتماد و وفاداری در مشتریان می شود.

 

هویت بصری سازمانی

هویت بصری برندهای معروف

 نمونه هویت بصری برند

با گسترش و پیشرفت کسب و کارهای اینترنتی و افزایش تمایل و گرایش افراد به خریدهای غیر حضوری و آنلاین، این مفهوم  اهمیت دو چندانی یافته است. رقابت در دنیای کسب و کار اینترنتی و مجازی به مراتب دشوارتر از رقابت در کسب و کارهای فیزیکی و حضوری است چراکه تعداد رقبا بسیار زیاد و دسترسی مشتری به فروشگاه های مجازی برای تهیه اقلام مورد نیاز نامحدود است. بنابراین صاحبان کسب و کار ناچار به استفاده از ترفندهایی برای جذب و جلب توجه مشتریان هستند.

توجه به این موضوع  یکی از راهکارهای جذب مشتری است. بررسی میزان درآمدزایی نمونه هویت بصری برند های موفق در دنیا، حاکی از ارتباط مستقیم و اثربخش تقویت هویت بصری بر افزایش سود دهی کسب وکار است.

هویت بصری سازمانی

هویت بصری سازمانی

 پکیج هویت بصری

بسیاری از مدیران به دنبال تهیه ی پکیج هویت بصری برای سازمان خود هستند. یک پکیج هویت بصری شامل اقلام مختلفی همچون لوگو، رنگ سازمانی، تایپوگرافی، سربرگ، ایمیل، بروشور، بسته بندی و … است. اقلام موجود در این پکیج قابل کم یا زیاد شدن هستنند و مدیر مجموعه قادر است که تعداد و نوع این اقلام را با توجه به نیاز و سلیقه ی شخصی خود تغییر دهد.

هویت بصری سازمانی

هویت بصری سازمانی

 آموزش طراحی هویت بصری

با توجه به افزایش روز افزون تجارت های آنلاین و افزایش اهمیت هویت بصری، درخواست برای آموزش طراحی هویت بصری بسیار زیاد است. امروزه هزاران کلیپ و ویدیوی آموزشی و کلاس های مختلف مجازی و حضوری برای آموزش این هنر وجود دارد که به راحتی قابل دستیابی است.

برای اطلاع از  کلاس های مجازی و حضوری آموزش طراحی هویت بصری گروه مراکی، با کارشناسان ما تماس بگیرید.

امتیاز کاربران
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
بـعـدی
هویت بصری پیج اینستاگرام