تصویر پست

طراحی هویت بصری برند

طراحی هویت بصری برند به منزله ی شکل دهی و نمایش شخصیت و ماهیت وجودی کسب و کار در انظار عمومی است. هویت بصری هر برند، مبنای قضاوت افراد از آن کسب و کار واقع می شود بنابراین طراحی درست و اصولی آن از اهمیت بالایی برخوردار است. برندهایی که به واسطه ی ابزار هویت بصری حس اعتماد، اطمینان، کیفیت بالای محصول یا خدمات و مشتری مداری را به مخاطبان خود القا می کنند به مزیت رقابتی بسیار ارزشمندی دست یافته اند. در این مقاله قصد داریم به تعریف طراحی هویت بصری و اهمیت آن بپردازیم. همچنین جهت اطلاعات بیش تر در حوزه های دیگر طراحی می توانید به سایر مقالات مراکی از جمله طراحی کارت ویزیت حرفه ای مراجعه کنید.

طراحی هویت بصری برند

طراحی هویت بصری برند

طراحی بصری چیست ؟

در پاسخ به این سوال که طراحی بصری چیست ؟ می توان ادعا نمود که طراحی بصری به منزله ی توصیف اهداف، آرمان ها، شخصیت و هویت یک کسب و کار (یا هر موضوع دیگر) از طریق جلوه های بصری و دیداری است. نتایج تحقیقات نشان می دهند که جلوه های بصری و اصوات منحصر به فرد، تاثیر بسیار زیادی بر ماندگاری یک نام تجاری در اذهان عمومی دارند به طوریکه این سطح از تاثیرگذاری هرگز با توضیحات مفصل متنی و نوشتاری قابل دستیابی نخواهد بود.

طراحی هویت بصری برند

آموزش طراحی هویت بصری

هویت بصری اینستاگرام

اگر تا به حال عنوان یک موضوع خاص را در اینستاگرام جستوجو کرده باشید با ده ها صفحه ی مختلف که محتوایی مرتبط با موضوع مورد نظر شما داشته اند برخورد نموده اید. اما سوال اینجاست که چه چیزی در نگاه اول شما را به دیدن پست های بیشتری از یک صفحه اینستاگرامی از میان ده ها صفحه ی دیگر ترغیب می کند؟

هویت بصری اینستاگرام یکی از عوامل مهمی است که موجب جذب یک مخاطب به یک صفحه ی اینستاگرامی می شود. استفاده از تم رنگی یکسان، قالب های مشابه پست ها، چینش خاص پست ها، تکرار لوگو یا طرح برند در پست ها و … از جمله مثال هایی از کاربرد هویت بصری در اینستاگرام به شمار می روند.

طراحی هویت بصری برند

قیمت طراحی هویت بصری

تفاوت لوگو و هویت بصری

همان طور که در تصویر ذیل نشان داده شده است، در توضیح تفاوت لوگو و هویت بصری می توان ادعا نمود که لوگو جزئی از هویت بصری برند به شمار می آید.

هویت بصری برند یک مفهوم کلی است که از اجزای جزئی تری همچون لوگو، امضای برند، رنگ، پترن، فونت، نام برند و … تشکیل شده است و نشان دهنده ی هویت و شخصیت اصلی کسب و کار است اما لوگو یک نشان تجاری منحصر به فرد کسب و کار است که آن را از سایر کسب و کارهای موجود دیگر متمایز می سازد.

طراحی هویت بصری برند

طراحی هویت بصری برند

دفترچه هویت بصری

دفترچه هویت بصری محلی برای ثبت مستنداتی در خصوص جزئیات اتفاقات، روش ها و مراحل تدوین اجزای هویت بصری یک کسب و کار است. علاوه بر ثبت مراحل تدوین هریک از اجزای هویت بصری، به جزئیات تغییر اجزای هویت بصری (همچون پترن، فونت، رنگ، شعار برند، امضای برند و …) و علل و عوامل بروز این تغییرات، از زمان تشکیل برند تاکنون نیز اشاره شده است.

در واقع دفترچه هویت بصری، تاریخچه ای از شکل گیری هویت یک سازمان را با جزئیات دقیق توضیح می دهد. وجود این تاریخچه کمک شایانی به توسعه ی برند در سال های آینده ی کسب و کار می کند.   

طراحی هویت بصری برند

طراحی هویت بصری اینستاگرام

هویت بصری دیجی کالا

برای توصیف هویت بصری دیجی کالا، بهتر است که به تشریح اجزای جزئی تر هویت بصری این برند معروف ایرانی بپردازیم. رنگ مورد استفاده در برند دیجی کالا رنگ قرمز گل سرخی است که یک رنگ نشاط آور، جذاب و محرک محسوب می شود و از ابتدای شکل گیری این برند تاکنون تغییرات بسیاری ناچیزی داشته است. لازم به ذکر است که نام این برند در ابتدا از ترکیب دو رنگ قرمز و توسی ساخته شده بود ولی در حال حاضر رنگ توسی از این برند حذف شده و تنها از رنگ قرمز در آن استفاده می­ شود.

فونت مورد استفاده در نام برند این شرکت، یک فونت منحصر به فرد بوده و صرفا متعلق به خود شرکت دیجی کالاست. این فونت دارای لحنی مهربانانه و دوستانه است.

نماد حرف دی انگلیسی یا از دیدگاهی دیگر یک ساک خرید با یک طرح لبخند در میان آن جلوه ی خاص و ویژه ای به برند این شرکت بخشیده است و القا کننده ی خرید رضایت بخش از دیجی کالا برای مشتریان است.

طراحی هویت بصری برند

هویت بصری دیجی کالا

اجزای هویت بصری

اجزای هویت بصری برند شامل لوگو، رنگ، تایپوگرافی و پترن هستند. هریک از این اجزا به تنهایی تأثیر شگرفی در ساخت یک هویت بصری منحصر به فرد برای یک سازمان دارند.

در میان اجزای هویت بصری، لوگو مهمترین جزء به شمار می رود چراکه لوگو عامل اصلی تمایز برند یک سازمان از دیگر سازمان هاست. استفاده از ترکیب رنگ های اختصاصی و طراحی خلاقانه فونت و پترن نیز موجب اختصاصی تر شدن هویت بصری برند کسب و کار شده و احتمال ماندگاری برند در اذهان عمومی را افزایش می دهد.

طراحی هویت بصری برند

طراحی هویت بصری برند

هویت بصری برندهای معروف

هویت بصری برندهای معروف معمولا بر اساس تفکرات و باورها، فرهنگ سازمانی و سیاست ها و آرمان های بنیان گذاران کسب و کارها شکل می گیرد. اغلب رنگ ها و نمادهای به کار رفته در برندهای معروف دارای مفاهیم خاصی هستند که به تاریخچه و افسانه های گذشته ی یک کشور برمیگردند.

طراحی هویت بصری برند

هویت بصری در طراحی

نمونه هویت بصری برند

رشد روز افزون کسب و کارهای اینترنتی و افزایش تمایل افراد به خرید آنلاین موجب شکل گیری مفهوم هویت بصری شده است. هویت بصری در واقع همان عامل مهمی است که موجب انتخاب یک صفحه­ی وب یا اینستاگرام از میان هزاران صفحه­ی مشابه می­گردد. برندهای معروفی همچون دیجی کالا، ایران خودرو، گپ، کوکاکولا، پپسی و … نمونه هویت بصری برند های موفق هستند.

طراحی هویت بصری برند

طراحی هویت بصری برند

قیمت طراحی هویت بصری

چهار عنصر اصلی هویت بصری شامل لوگو، رنگ، تایپوگرافی و المان­های گرافیکی هستند که  این عناصر قابلیت پیاده­سازی و چاپ بر روی اقلام مختلفی را دارند. قیمت طراحی هویت بصری به تعداد اقلام مورد نظر سازمان بستگی دارد.

رایج ترین شیوه قیمت گذاری برای طراحی هویت بصری، استفاده از تعرفه های انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران است اما برخی از طراحان حرفه­ای و مطرح نیز نرخ­های اختصاصی خود را دارند.

طراحی هویت بصری برند

طراحی هویت بصری برند

آموزش طراحی هویت بصری

بسیاری از علاقمندان حوزه ی گرافیک برای آموزش طراحی هویت بصری به تحصیلات آکادمیک روی می آورند. در این میان برخی دیگر از افراد از آموزش های غیر آکادمیک به دو صورت حضوری و آنلاین برای یادگیری این مقوله از گرافیک استفاده می کنند.

برای اطلاع از شرایط برگزاری کلاس های آموزش طراحی هویت بصری با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید.

امتیاز کاربران
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
بـعـدی
قیمت طراحی هویت بصری