تصویر پست

اجزای هویت بصری در برند

هویت بصری برند به منزله ی ویترین و دکور برند است و مشتریان در اولین ملاقات خود با برند، با اجزای مختلف هویت بصری برند مواجه می شوند. اجزای هویت بصری در برند شامل مواردی همچون رنگ سازمانی، لوگو، پترن، برندبوک، ماسکوت و … هستند.

در ادامه ی این مقاله با ما همراه باشید تا با جزئیات بیشتری از هویت بصری برند آشنا شوید. همچنین جهت اطلاعات بیش تر در حوزه های دیگر طراحی می توانید به سایر مقالات مراکی از جمله طراحی کارت ویزیت حرفه ای  یا طراحی کارت ویزیت ارزان مراجعه کنید.

 بریف هویت بصری

بریف یکی از انواع تفهیم‌نامه های مورد استفاده در امور طراحی است و منظور از بریف هویت بصری تفهیم‌نامه ای است که به صورت یک سند مکتوب به تشریح جزئیات طراحی هویت بصری برای کارفرمایان می پردازد. هدف از تنظیم بریف هویت بصری به اشتراک دیدگاه های کارفرما و طراح در ارتباط با مهمترین مسائل پروژه است. مطالب درج شده در این سند، اساس تصویب ایده نهایی و معیار سنجش موفقیت طرح خواهد بود.

اجزای هویت بصری در برند

اجزای هویت بصری در برند

 نمونه هویت بصری برند

هویت بصری برند همان عامل مهمی است که موجب تمایز یک برند از سایر برند های موجود در بازار می شود. هویت بصری برند از اجزای جزئی تری همچون لوگو، رنگ، فونت و … تشکیل شده اندکه از هریک از آن ها همچون تکه ی یک پازل، کامل کننده ی هویت یک برند هستند.هدف کسب و کارهای مختلف از طراحی هویت بصری برند ارائه ی تصویری مناسب از خود به مردم مشتریان است.

تصویر ذیل نشان دهنده ی یک نمونه هویت بصری برند است.

اجزای هویت بصری در برند

اجزای هویت بصری در برند

 موارد هویت بصری

موارد هویت بصری بسیار متنوع هستند اما مهمترین عناصر قابل ذکر در این حوزه شامل رنگ سازمانی، لوگو، پترن، برند بوک، اوراق اداری، سایت و اپلیکیشن، بسته بندی، ماسکوت، کاتالوگ، عکاسی و … است.

البته توجه به این نکته ضروری است که هویت بصری برندهای مختلف تعداد اجزای متفاوتی دارند، و استفاده از کلیه ی موارد یاد شده در تمامی برندها، به هیچ وجه الزامی نیست.

وجود برخی از این اجزاء با توجه به کارایی برند نسبت به سایر موارد از اهمیت بیشتری برخوردار است که تشخیص این امر به دست طراحان مجرب انجام می شود.

 اجزای هویت بصری در برند

اجزای هویت بصری در برند

 رنگ در هویت بصری

اهمیت رنگ‌ در دنیای پر زرق و برق امروزی به اندازه ای زیاد است که شرکت‌ هایی به‌ صورت تخصصی، به مشاوره در خصوص رنگ ‌ها می پردازند. یافته های تحقیقات روانشناسی رنگ ها حاکی از آن است که، رنگ ‌ها میزان شناخت از یک برند را تا ۸۰ درصد افزایش می دهند. همچنین نتایج نشان داده اند که 90 درصد ارزیابی مخاطبان از لوگو و برند یک سازمان، تنها بر اساس معیار رنگ انجام می­شود. با توجه به آمار اعلام شده، رنگ در هویت بصری از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

انتخاب رنگ های روانشناسی شده و متناسب با فرهنگ کشور مخاطب، علاوه بر تقویت جنبه های بصری برند، موجب انتقال پیام های ویژه ی برند خواهد بود.

 اجزای هویت بصری در برند

اجزای هویت بصری در برند

 طراحی برند چیست ؟

در پاسخ به این سوال که طراحی برند چیست ؟ می توان عنوان نمود که طراحی برند یا برندینگ، فرآیند خلق ارزش برای مشتری است و شامل کلیه ی فعالیت هایی است که منجر به تجربه، حس یا تداعی خاطر محصول یا خدمت سازمان در مشتری می شود.

منحصر بودن اجزای به کار برده شده از رنگ، طرح، لوگو و … در طراحی برند اولین و مهمترین اصل در طراحی برند به شمار می رود.

 اجزای هویت بصری در برند

اجزای هویت بصری در برند

 هویت در دیزاین

همان گونه که هویت انسانی عامل منحصر به فرد بودن انسان های مختلف به شمار می آید، کسب و کارهای منحصر به فرد نیز، نیازمند هویت اختصاصی  خود هستند. بنابراین توجه به فاکتور هویت در دیزاین کسب و کار، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است اما آنچه بیش از این مسئله حائز اهمیت می باشد، نمایش هویت منحصر به فرد و خاص سازمان به مخاطب است.

اجزای هویت بصری در برند

اجزای هویت بصری در برند

 هویت بصری پیج اینستاگرام

اینستاگرام مهمترین بازار آنلاین جهانی به شمار می رود. امروزه هزاران صفحه ی تجاری مختلف در این بازار بزرگ مشغول فعالیت هستند. هر چند شروع فعالیت در این بازار هزینه ی اولیه ندارد اما مشکل اساسی کسب و کارهای مختلف، مشکل انتخاب شدن صفحه ی کسب و کار از میان هزاران پیج مشابه دیگر است.

در گذشته، کیفیت و قیمت اصلی ترین عامل رقابت در تجارت به شمار می آمد اما امروزه عامل هویت بصری پیج اینستاگرام در انتخاب اولیه ی صفحه ی کسب و کار، از دو عامل کیفیت و قیمت اهمیت بیشتری یافته است.

منظور از هویت بصری پیج اینستاگرام طراحی یک صفحه ی خاص و منحصر به فرد به کمک اجزای مختلف هویت بصری اعم از لوگو، رنگ، پترن، فونت و … است. رایج ترین شیوه ی طراحی هویت بصری برای پیج های اینستاگرامی استفاده از قالب های آماده برای یکسان سازی شکل پست های موجود در یک صفحه است.

 اجزای هویت بصری در برند

اجزای هویت بصری در برند

 هویت بصری برند های ایرانی

هویت بصری برند های ایرانی همچون هویت بصری برند درکشورهای دیگر، از اجزای مختلفی همچون لوگو، رنگ، پترن، فونت، امضای برند و … ساخته شده است. انتخاب برخی از ویژگی های این اجزا نظیر پترن، ترکیب بندی رنگ ها، نوع فونت و … اغلب متناسب با فرهنگ و سلایق مخاطبین برند هر کشور انجام می شود اما برخی از ویژگی ها در اجزای برند، جنبه ی عمومی داشته و مرتبط با ویژگی های روانشناختی افراد است. به عنوان مثال علم روانشناسی اثبات نموده است که تاثیر رنگ برند(که یکی از مهمترین اجزای هویت بصری به شمار می آید) بر افراد مختلف در دنیا یکسان است و محدود به یک قومیت یا کشور خاص نیست بنابراین می توان از رهنمودهای علم روانشناسی رنگ ها برای طراحی هویت بصری در هرجای دنیا بهره برد.

اجزای هویت بصری در برند

اجزای هویت بصری در برند

 هویت بصری همراه اول

یکی از ویژگی های بارز در هویت بصری همراه اول، رنگ جذاب مورد استفاده در لوگوی این نام تجاری است. استفاده از دو رنگ متضاد آبی و نارنجی، جلوه ی بسیار ویژه ای در این لوگو ایجاد نموده است و القا کننده ی یک نیرو درونی است. نماد دو شکل بیضوی باز در لوگوی همراه اول نشان دهنده ی ارتباطات در هم تنیده بوده و یاد آور شعار تبلیغاتی “هیچ کس تنها نیست” این شرکت است. انتخاب هوشمندانه ی نام این برند، یکی دیگر از جنبه های خاص و ویژه ای آن است که علاوه بر اشاره به پیشگام بودن این اپراتور در کشور، به معرفی آن به عنوان در دسترس ترین همراه هر فرد اشاره دارد.

 اجزای هویت بصری در برند

اجزای هویت بصری در برند

امتیاز کاربران
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
بـعـدی
طراحی هویت بصری